• Polski
    • English
    • Deutsch

Historia Lykoi

HISTORIA

Lykoi to koty, które obłędnie przypominają legendarne wilkołaki, odpowiedzialna za taki ich wygląd jest naturalna mutacja występująca u kotów krótkowłosych. Wszystkiemu winna Matka Natura, a człowiek tylko odnalazł je.. zwrócił na nie uwagę.. a dalej wszystko popłynęło.

Założycielami tej rasy jest małżeństwo – Brittney i Johnny Gobble, którzy od 2011 roku poświęcają swój czas i energię Lykoi.

Jak to było?? …

Pierwsze kocięta tej rasy urodziły się w Wirginii, były pokazane Mrs. Thomas jako możliwa mutacja Sphynx’a, co później zostało zaprzeczone badaniami DNA. Te kocięta urodziły się w lipcu 2010 roku, a ich matka wyglądała jak normalny, czarny, krótkowłosy kot. Były przeprowadzane dalsze badania DNA przez Dr. Leslie Lyons w celu potwierdzenia, że te kocięta nie są Sphynx’ami czy Devon’ami. Ponieważ Mrs. Thomas nie miała już czasu, ani środków, by dokończyć wszystkie badania genetyczne oraz medyczne, a później zająć się ustanowieniem nowej rasy za sugestią wspólnej znajomej – Cheryl Kerr postanowiła przekazać je Dr. Johnny Gobble. Państwo Gobble zgodzili się, Brittney pojechała odebrać dwa cudne kociaki i ich mamę. To była długa podróż, ale koty okazały się wspaniałymi towarzyszami podróży. Niedługo po tym – Cheryl Kerr wysłała wiadomość do Brittney, iż w Tennessee pojawiły się kolejne koty o dziwnym wyglądzie. Kiedy Brittney je odebrała, zdała sobie sprawę, że bardzo przypominają z wyglądu te koty przywiezione wcześniej z Wirginii. Po wykonaniu badań genetycznych i medycznych dwóch braci zostali włączeni oni do programu, aby zwiększyć pulę genetyczną nowej rasy (to rodzeństwo urodziło się w okolicach września 2010r.). Johnny Gobble, który jest lekarzem weterynarii zdecydował, że trzeba wykonać dalsze badania w celu wyeliminowania chorób skóry czy innych wad, która mogłaby powodować tak unikalny wygląd okrycia tych kotów. Pierwsze testy z dziedziny chorób zakaźnych zostały wykonane w jego klinice. Parze braci zostały wykonane również testy DNA przez U.C. Davis, aby potwierdzić, że również i te koty nie niosą genów Sphynx czy Devon. Wyniki potwierdziły, że żaden z nich nie ma w sobie tych genów. Były przeprowadzone panele badań w kierunku wad genetycznych, koloru oraz grupy krwi. Na Uniwersytecie w Tennessee dermatolodzy badali je pod kątem jakichkolwiek zaburzeń skórnych. Oczywiście w czasie robienia badań koty skradły niejedno ludzkie serce. Były robione także badania wycinków skóry biopsje), jednak i one nie wykazały żadnego medycznego powodu wyglądu zewnętrznego tych kotów. To co odnaleźli podczas badań, to to, że niektóre torebki włosa nie zawierały wszystkich komponentów potrzebnych do wytworzenia włosa, a to właśnie wpływa na to, że te koty w niektórych miejscach na ciele nie mają sierści. Odkryli również, że te torebki włosa, które były w stanie wytworzyć okrycie – nie miały odpowiedniej równowagi składników, aby utrzymać okrycie, a to jet przyczyna tego, że linieją, a czasem nawet mogą stać się całkowicie łyse od czasu do czasu. Również kardiolodzy przeprowadzali swoje badania w poszukiwaniu ewentualnych chorób serca. Ostatecznie stwierdzono, że te koty są zdrowe, a ich unikalne, nietypowe okrycie ciała nie jest wynikiem żądnej choroby czy zaburzenia.

Na podstawie wielu badań ustalono, że jest to naturalna mutacja, więc zaczęto program hodowlany kotów LYKOI, 14 września 2011 świat powitały pierwsze kocięta Lykoi’e na świecie, których rodzicami były koty niosące gen Lykoi 🙂

Nazwa „Lykoi” w języku greckim oznacza „Wilk”, „kot Lykoi” to „kot Wilk” i stąd w języku polskim „kot wilkołak”…. To piękna i pasująca nazwa dla tych kotów, nie sądzicie? Po tym jak ustalono nazwę „Lykoi” , Johnny wysłał wszystkie potrzebne dokumenty dotyczące tych niezwykłych kotów, by zostały ujęte w TICA jako koty „eksperymentalne” – to była taka informacja dla TICA o odkryciu nowej rasy oraz o tym, że zaczęli proces dążący do uznania nowej rasy kotów – Lykoi. Z upływem czasu, zauważyli, że czarny kolor sierści u Lykoi bardziej przypomina legendarne wilkołaki, więc skupili się na tym, by te cechy wzmacniać w swoim programie hodowlanym i hodować wyłącznie koty w kolorze czarnym niosące gen Lykoi. Lykoi pochodzą również od kotów domowych krótkowłosych tylko z czarnym umaszczeniem, które przyczyniły się do poszerzenia puli genetycznej w celu zapewnienia zdrowia.  Wszytko prace nad programem hodowlanym i pulą genów odbywały się pod okiem Państwa Gobble w USA w stanie Tennessee. Kiedy tylko było to możliwe koty Lykoi zostały umieszczone w innych miejscach na Ziemi przez Państwa Gobble (hodowlach – USA, Kanada oraz kilka innych na świecie – i też w  POLSCE), by szerzyć populację tych kotów. W dalszym ciągu Państwo Gobble utrzymują kontakt z dr Leslie Lyons i jej zespołem, którzy przez cały czas próbują uzyskać więcej dodatkowych informacji z dziedziny genetyki Lykoi. Następnie z upływem lat pojawiły się kolejne informacje o dziwnych dzikich kotach, które okazały się tymi, co niosą gen Lykoi, znaleziono je w Teksasie, Missouri, Karolinie Południowej, potem w Vermont… i one także wzbogaciły pulę genetyczną.

UZNAWANIE RASY W TICA (The International Cat Association – międzynarodowa organizacja felinologiczna z siedzibą w Stanach Zjednoczonych)

2104 roku Lykoi uzyskały status „Preliminary New Breed”, więc jako rasa w początkowym etapie procesu uznawania…

2015 roku Lykoi uzyskały status Advanced New Breed”, więc jako rasa w zaawansowanym etapie procesu uznawania….

MAJ 2017 uzyskała status „Championship” co oznacza, że stała się rasą w pełni uznaną, zdobywającą tytuły na wystawach.

 

Kopiowanie i publikowanie zdjęć, grafik oraz tekstów bez zgody Doroty Strychar oraz Brittney Gobble jest  ZABRONIONE. 

 

Komentarze są wyłączone.